Osobní asistence
Osobní asistence – Pomoc s velkým „P“
Často si kladu otázku, kde berou rodiče vychovávající dítě se zdravotním postižením tolik síly. Jak je možné, že mnohdy po čtyřiadvacetihodinové péči, která se den co den opakuje, jsou schopni vůbec dál fungovat? Co jim pomáhá náročnou úlohu rodiče dítěte s handicapem zvládnout?
Ti, co znají takové rodiny, vědí, že péče o dítě s postižením je velice náročná. Jelikož osobně spolupracuji s Klubem Hvězdička, dobře vím, jak moc si rodiče cenní možnosti mít pro své děti osobní asistenty. Ačkoli se jedná o jednu ze základních sociálních služeb pro osoby se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, stále se řada rodin potýká s problémy, jak financovat osobního asistenta pro své dítě. Jelikož většina dětí dochází do předškolního zařízení nebo navštěvují školu, musí být i zde často zajištěna osobní asistence. Z pochopitelných důvodů využívají rodiny pro své děti i osobní asistence domů. V takových případech jdou finanční náklady za tuto službu do řádek tisíců, což už představuje znatelný zásah do rozpočtu domácnosti. Příspěvek na péči dofinancuje sotva několik hodin této služby.
Pro děti z Klubu Hvězdička je poskytována osobní asistence prostřednictvím Oblastní CHARITY Ústí nad Orlicí. Ačkoli se sdružení snaží získávat finanční prostředky pro tuto sociální službu skrze celou řadu aktiv; pořádá Taneční večer pro Hvězdičku, prodej výrobků z ručních dílen Hvězdičky, účastní se vyhlášených grantových řízení či oslovuje firmy a drobné podnikatele regionu, nepřestává řešit problém, jak zajistit dostatečné prostředky, aby mohla přispívat dětem z Hvězdičky na osobní asistenci. Je třeba podotknout, že ne všichni ze sdružení dosáhnou na finanční podporu z Klubu. Tam, kde jsou oba rodiče výdělečně činní, si asistenci rodina platí sama. V současnosti přistupuje sdružení k tomu, že se rodiny budou na financování osobní asistence pro své děti finančně spolupodílet.
Tento článek jsem začala krátkým zamyšlením nad tím, kolik síly se musí skrývat v rodičích, jež pečují o dítě s postižením. Ráda bych však v souvislosti se zmiňovanou osobní asistencí chtěla ocenit i práci těch, kteří ji vykonávají. Domnívám se, že většina osobních asistentů jsou lidé se srdcem na pravém místě, kteří dokážou vycítit potřeby svého klienta a snaží se jim vyhovět. Tato práce se totiž rozhodně nedá dělat pro peníze.
Na závěr bych chtěla poděkovat všem, jež se snaží jakýmkoliv způsobem pomáhat lidem, kteří naši pomoc potřebují, osobním asistentům za jejich práci pro děti s postižením a jejich rodiny a v neposlední řadě rodičům dětí s postižením za vše, co pro své dcery a syny dělají.
Petra Krejsová, ARPZPD v ČR, o. s. Klub Hvězdička